14. Condit klouby

Dostihové centrum Radim Bodlák

Slušovice

Kůň: Cheri Honey

14. Condit klouby

Dostihová stáj: Srubovka

Trenér: Antonín Novák

Kůň: Tomis, vítěz ceny Labe 2009, Pardubice

Condit klouby je doplňkové krmivo určené pro regeneraci kloubní výstelky (chrupavky) koní.

V pohyblivých částech kostry se na styčných plochách vyskytuje speciální gelovitá hmota (chrupavka), je zabránit dotyku kostí, zejména pak tření o sebe při pohybu. Chrupavka tlumí pohyb kloubní hlavy a kloubní jamky proti sobě při zátěži a umožňuje klouzavý pohyb.

Nejdůležitější a z hlediska zajištění účinku rozhodující složkou chondroprotektivního přípravku je chondroitinsulfát. Základem chrupavky je vlákno kyseliny hyaluronové s připojenými osovými proteiny. Avšak teprve po navázání chondroitinsulfátu na osový protein vzniká pevná, ohebná a stlačitelná struktura s vynikajícími kluznými vlastnostmi.

Vlákno kyseliny hyaluronové je tvořeno z glukosaminu. Na toto vlákno se vějířovitě připojují vlákna osových proteinů a vytváří strukturu podobnou kartáči na čistění sklenic. Tato struktura tvoří základ a sama o sobě ještě není schopna tvořit vyhovující stlačitelnou vrstvu, protože není schopna udržet potřebné množství kloubní tekutiny. Tuto schopnost získává teprve po připojení velkého množství chondroitinsulfátu na osové proteiny. Vzniká prostorový útvar s malými dutinkami, který v sobě dokáže zadržovat kloubní tekutinu, je pevný a s vynikajícími kluznými vlastnostmi. Čím více je chondroitinsulfátu v chrupavce zabudováno, tím lépe tlumí a klouže a tím jsou kloubní spojení odolnější k nárazům a celkové zátěži.

Pro účinnou regeneraci kloubní chrupavky u koní v zátěži nebo v době rekonvalescence je nutné zajistit příjem minimálně 1200 mg chondroitinsulfátu. V případě glukosaminu je doporučenou dávkou minimální příjem 1875 mg čistého glukosaminu, což při použití glukosaminhydrochloridu odpovídá 2257 mg a v případě glukosaminsulfátu to odpovídá 2713 mg. Všechny uvedené údaje se vztahují na 100 kg živé váhy koně a den. Doporučené dávkování je 6 g/100 kg živé hmotnosti, tzn. pro koně 500 kg denní dávka 30 g.

Jako preventivní dávku (nebo u hříbat a koní v době růstu) je možné denní dávkování snížit cca o 25 %. Dávku rozdělte na dvě části, při ranním krmení 2/3 denní dávky, v odpoledním krmení 1/3 denní dávky.

Je výhodou, pokud chondroprotektivní přípravek obsahuje i protizánětlivou složku metylsulfonylmetan (MSM). Tato látka není součástí chrupavky, ale tlumí případné zánětlivé onemocnění. Doporučená dávka je 1200 mg na 100 kg živé váhy koně na den.

Nižší dávkování nezajistí dosažení potřebného efektu a v konečném důsledku to znamená neefektivní vynakládání finančních prostředků.