8 Bodů jak číst etiketu granulí pro koně

Stanislav Hošák ml., Hradec nad Moravicí

8 Bodů jak číst etiketu granulí pro koně

Majitelka: Sylva Grézlová, stáj: HARYSERVIS

Plemeno: Kisberský polokrevník

tel.:         607 180 544

www:       www.jezdeckyareal.cz

email:      recepce@jezdeckyareal.cz

8 Bodů, jak číst správně etiketu granulí pro koně:

1. Krmné suroviny se musí řadit podle % obsahu sestupně, to pro vás znamená, že surovina s nejvyšším obsahem je vždy první, surovina s nejnižším obsahem jako poslední.

2. Krmné suroviny jsou definovány názvy dle zákona o krmivech, obchodní název musí být doplněn skupinou krmiv, z čeho je tvořen. Pokud krmivo obsahuje doplňkové látky, musí se deklarovat včetně obsahu i přes dávkování prostřednictvím jiných premixů nebo doplňkových krmiv.

3. Pro tvorbu svaloviny jsou důležité rostlinné bílkoviny nejbližší k živočišné bílkovině (100 % kvality) – svou skladbou aminokyselin (poměry), stravitelností a obsahem esenciálních aminokyselin. Nejbližší z rostlinných bílkovin je sójový extrahovaný šrot (90 – 95 % hodnoty živočišné bílkoviny podle různých autorů).

4. Pokud požadujete rychlé osvalení koně do 5 měsíců, granule by měly obsahovat sójový extrahovaný šrot pro rychlejší nárůst svaloviny.

5. Jestliže granule mají na prvním místě otruby, sladový květ, nebo jinou balastní krmnou surovinu (jsou pak velmi levné do 9 Kč/kg granulí) a neobsahují sójový extrahovaný šrot, nejedná se o granule zátěžové a růstové, ale o udržovací, případně vedoucí spíše k ukládání podkožního nebo vnitřního tuku.

6. Pokud granule obsahují více jak 10 % melasy, označují se jako melasové.

7. Nově je od 1.9.2010 povinnost výrobce krmiva deklarovat formu použitých minerálních látek (mikroprvků – Zn, Mn, Fe, Cu, Se, Co). V případě organické formy je tato uvedena jako laktát, chelát, proteinát. Tyto organické formy mají vysokou stravitelnost a rychle doplňují deficit koně, nebo podporují tvorbu osvalení, obnovu tkání, tvorbu spermatu u hřebců, životaschopných vajíček k oplození u klisen. Tímto minerálním zastoupením se výrazně liší jednotliví výrobci granulí v ČR a ve světě.

8. Každý výrobce má registrovaný výrobní provoz, tzv. jedinečné identifikační číslo provozu tzv.  αkód, kde na první 2. místech je kód státu, ve kterém se výrobní linka na krmiva (granule pro koně) nachází.